Kutyatáp, kutya szárazeledel, száraztáp
A kutyák ideális fejlődéséhez elengedhetetlenek a kutyatápok használata. A kutyáknak előállított szárazeledelek összetételei megfelelő arányban tartalmazzák a kutyák számára létfontosságú fehérje, rost, vitamin, nyomelem, mennyiségeket, ezek mellett kedvezőbb takarmányozási költséget biztosítanak a hagyományos ételek előállítása mellett. A száraztápok összetétele a gyártók függvényében más és más. Az alapanyagok felhasználása kutyatáp gyártókként változik. Ez ugyanúgy elmondható az árak tekintetében is. A kutyatáp árak változása a szárazeledelekben levő színhús tartalom, állati eredetű fehérje, illetve a különböző minőségű vitaminok adalékanyagok, rostanyagok, zsiradékok függvényében változnak.
Speciális kutyatápok esetén különböző gyógyszerek, gyógyszerhatású készítmények használatával, allergizáló anyagok csökkentésével, GMO mentes gabonák felhasználásával teszik még egészségesebbé változatosabbá az allergiákra, betegségekre hajlamos kutyák étrendjét. Ezek sajnos további értéknövelő tényezők. Webáruházunkban megtalálhatóak minden kategóriában és minőségben gyártott száraz kutyaeledelek, gondolva minden fajta kutyusra és gazdira egyaránt. A kutyák életünk fontos részét töltik be, érdemes odafigyelni rájuk, és megfelelően gondoskodni róluk.
Mire figyeljünk kutyatáp választásakor?
Néhány hasznos információ a kutyatápokban található ásványi anyagokról, vitaminokról és aminosavakról:
Lizin: Az egész világnak nagy szüksége van a lizinre. A lizin gátolja a herpes simplex vírus szaporodását. Általánosságban az immunrendszer legyengülése ellen véd. A lizin fontos szerepet játszik a kollagén felépítésében, ezért gyorsítja a bőr és az izmok regenerálódást is.
Metionin: Kéntartalmú aminosav, ami a fehérjék egyik építőköve, erős antioxidáns, mely védi a test szöveteit a szabadgyököktől – segíti az izmok építését, megelőzi azok lebomlását, továbbá elősegíti a vese és a máj tisztulását. A metionin csökkenti a hisztamin-szintet, elősegíti a az ösztrogén kiválasztást és a nehézfémek kiürülését, segíti a zsírok lebomlását, így védi a májat az elzsírosodástól. Hiányában a hasnyálmirigy enzimtermelése csökken és nő a vér koleszterin szintje, valamint tüdő és bélcsatorna elváltozások jelentkeznek.
Treonin: Esszenciális fehérje: hiányában előtérbe kerül a fehérjék lebontási folyamata, vagyis felborul az egyensúly a fehérje felépítés és lebontás között. Részt vesz a máj zsírtalanítási folyamatában, hiánya elősegíti a májzsugor létrejöttét is.
Triptofán: Esszenciális fehérje: az emberi szervezet képes triptofánból nikotinsavat készíteni. Triptofánból alakul ki a szerotonin is, mely szabályozza az erek tágulását és fontos ingerület átvivő anyag az idegrendszerben (nyugalmi-öröm hormonnak is nevezik, az alvásban is szerepet játszik). Hiányában a vérnyomás szabályozásában, a fehérje –és vörösvérsejt képzésben is zavar keletkezhet, alvási zavarok, depresszió-szorongásos tünetek alakulhatnak ki.
Arginin: Az úgynevezett szemi-esszenciális aminosavakhoz tartozik. Ha a szervezet nem kapja meg, akkor hiánybetegség áll elő. Semi-eszenciális azt jelenti, hogy a szervezet csak bizonyos körülmények között tudja előállítani. Ha változás áll be például az életkörülményben, vagy életkorban, akkor a szervezet már nem, vagy csak csökkentett mennyiségben tudja előállítani. Az Arginin mennyisége az életkor előre haladásával csökken. Az Arginint már régóta izomerősítő szernek használják.
Izoleucin: Esszenciás aminosav. Létfontosságú szerepet játszik a fehérjeszintézisben, az izomépítésben és az izomvesztés elkerülésében.
Leucin: Esszenciális elágazó láncú aminosav (BCAA), amit az izmok energiaforrásként használnak.