Vadvirágos rét vetőmagkeverék telepítése:
A talaj előkészítése: A vadvirág keverék telepítése megfelelő nagyságú, napos területre javasolt. Tápanyagban dús talajban a gyommagvak kelése is gyorsabb, ezért inkább tápanyagban szegényebb területet válasszunk. Erősen elgyomosodott területen indokolt lehet a talaj egy évig való ugaroltatása, miközben a kelő gyomokat folyamatosan eltávolítjuk. Kerüljük a mély talajmunkát, a talaj túl mély szántását, vagy forgatását, mert így a talaj mélyén sok-sok éve elfekvő gyommagvak csírázásnak indulnak. A felszínt gondosan tisztítsuk meg a növényzettől és a növényi maradványoktól, majd sekélyen lazítsuk fel.
A vetést megelőző gyomtalanítás:
A talaj előkészítése után három hétig hagyjuk pihenni a területet, míg az első gyomok előbújnak. Ezek azokból a gyommagvakból fejlődtek ki, amelyek a talaj előkészítése során jutottak a felszínre és ott csírázásnak indultak. Az éppen kelő gyomokat gondosan távolítsuk el a vetés előtt.
Vetés ideje:
Tavasszal április-május, vagy ősszel, szeptember, október hónapban. A tavaszi telepítés során erőteljesebb gyomosodással kell számolnunk.
Vetése:
Jól előkészített, kellően megülepedett, gyommentes, apró morzsás, kellően nedves talajba. A keverék magjait alaposan keverjük össze, majd egyenletesen szórjuk ki a talaj felszínére, szélcsendes időben, (20-30 gr/nm) és gereblyével sekélyen dolgozzuk be 0,5-1 centiméter mélyen. Az egyenletes vetéshez ajánlott a szórókocsi használata. Vetés után javasolt a terület tömörítése tömörítő hengerrel. Gondoskodjunk a frissen telepített terület rendszeres öntözéséről, hogy a föld 3-5 centiméter mélyen állandóan nyirkos legyen. Erős gyomosodás esetén a vetés után indokolt lehet a gyomirtó kaszálás, kellően magasan, (kb. 5-7 cm) beállított fűnyíró késsel az éppen kelő növények megsértése nélkül. A kelés idején a terület nem száradhat ki!
A vadvirágos rét gondozása:
A rétnek két virágzási periódusa van, az első május közepétől június közepéig, míg a második augusztus közepétől szeptember közepéig. Nyáron az első kaszálást követően kicsi a terület díszítő értéke.
Az első kaszálás akkor javasolt, ha a füvek elérték a 6-8 cm magasságot. A kaszálás során csak a füvek felső harmadát távolítsuk el. A nyesedéket nem szükséges eltávolítani, ezzel segítjük a talaj tápanyag szintjének megmaradását. Késő tavasztól tilos a kaszálás, hogy a vadvirágok kifejlődhessenek.
A második kaszálás elvégzése akkor javasolt, ha a vadvirágok száraz kórói rontják a gyep díszítő értékét. Kedvező feltételek esetén ezután még számíthatunk másodvirágzásra. A nyesedéket ekkor sem szükséges eltávolítani.
Az utolsó kaszálás legkésőbb októberben javasolt, ekkor ajánlott rövidebbre, (kb. 5 cm) vágni a növényeket. Ekkor mindenképpen indokolt a nyesedék eltávolítása is.
Figyelem! A fűnyírását kizárólag késes fűnyíróval, vagy kézi kaszával végezzük, a damilos fűkaszák károsítják a növényeket a szárak roncsolásával.
Öntözés:
Az öntözést a terület ismerete és a növények igényei szerint javasoljuk elvégezni.
Mondja el véleményét!
Hozzászólás írásához kérjük jelentkezzen be!
Évelő csillagfürt
Kiszerelés: 1 gr

