Néhány hasznos információ a tápban található ásványi anyagokról, vitaminokról és aminosavakról:
Lizin: Az egész világnak nagy szüksége van a lizinre. A lizin gátolja a herpes simplex vírus szaporodását. Általánosságban az immunrendszer legyengülése ellen véd. A lizin fontos szerepet játszik a kollagén felépítésében, ezért gyorsítja a bőr és az izmok regenerálódását is.
Metionin: kéntartalmú aminosav, ami a fehérjék egyik építőköve, erős antioxidáns, mely védi a test szöveteit a szabadgyököktől – segíti az izmok építését, megelőzi azok lebomlását, továbbá elősegíti a vese és a máj tisztulását. A metionin csökkenti a hisztamin-szintet, elősegíti a az ösztrogén kiválasztást és a nehézfémek kiürülését, segíti a zsírok lebomlását, így védi a májat az elzsírosodástól. Hiányában hasnyálmirigy, tüdő és bélcsatorna elváltozások jelentkeznek.
Treonin: esszenciális fehérje: hiányában előtérbe kerül a fehérjék lebontási folyamata, vagyis felborul az egyensúly a fehérje felépítés és lebontás között. Részt vesz a máj zsírtalanítási folyamatában, hiánya elősegíti a májzsugor létrejöttét is.
Metionin esszenciális fehérje: A cisztein aminosav képződését hozza létre a szervezetben B6-vitamin segítségével együtt. Hiányában a hasnyálmirigy enzimtermelése csökken, és nő a vér koleszterin szintje.
Triptofán esszenciális fehérje: az emberi szervezet képes triptofánból nikotinsavat (B3-vitamin) készíteni. Triptofánból alakul ki a szerotonin is, mely szabályozza az erek tágulását, és fontos ingerület átvivő anyag az idegrendszerben (nyugalmi-öröm hormonnak is nevezik, az alvásban is szerepet játszik). Hiányában a vérnyomás szabályozásában, a fehérje –és vörösvérsejtképzésben is zavar keletkezhet, alvási zavarok, depresszió-szorongásos tünetek alakulhatnak ki.
Arginin: az úgynevezett szemi-esszenciális aminosavakhoz tartozik. Ha a szervezet nem kapja meg, akkor hiánybetegség áll elő. Semi-eszenciális azt jelenti, hogy a szervezet csak bizonyos körülmények között tudja előállítani. Ha változás áll be, például az életkörülményben vagy életkorban, akkor a szervezet már nem, vagy csak csökkentett mennyiségben tudja előállítani. Az Arginin mennyisége az életkor előre haladásával csökken. Az Arginint már régóta izomerősítő szernek használják.
Izoleucin:egy esszenciás aminosav. Létfontosságú szerepet játszik a fehérjeszintézisben, az izomépítésben és az izomvesztés elkerülésében. A leucin egy esszenciális elágazó láncú aminosav (BCAA), amit az izmok energiaforrásként használnak.
Mondja el véleményét!
Hozzászólás írásához kérjük jelentkezzen be!